+90 216 387 77 67

Sosyal Medyada Biz}

Vaillant ( VaiRAD )Termostatik Vana

vaillant-vana-2

Vaillant ( VaiRAD )Termostatik Vana

– Standart: TS-EN 2015
– Çalışma aralığı: 7-28 °C / 15-28 °C
– Çalışma basıncı: Max 10 bar
– Çalışma sıcaklığı: Max 120 °C

TERMOSTATİK VANA NEDİR

Termostatik radyatör vanası radyatörlerin sıcak su girişine bir adet takılan, oda sıcaklığını istediğiniz derecede tutup size konforlu bir ortam yaratan ve aynı zamanda doğalgaz faturanızdan da tasarruf yapmanızı sağlayan iki parçadan oluşan bir cihazdır; bu parçalar radyatör termostatı ve termostatik vana gövdesidir.

TERMOSTATİK VANA AYARLAMA

İstenilen oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır, oda sıcaklığı ayarlanan değeri takriben 1 °C geçince , termostat vana üzerindeki pimi yavaş yavaş (oransal) iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler. Belli bir süre radyatörden sıcak su çevrimi olmayacağı için oda soğumaya başlar. Oda sıcaklığı ayarladığınız değerden takriben 1 °C aşağı düşünce termostat tekrar vanayı açarak sıcak suyun radyatörden çevrim yapmasına izin verir ve oda tekrar ısınmaya başlar, bu işlem bu şekilde tekrarlanarak devam eder.

TERMOSTATİK VANA MONTAJ

Termostatik radyatör vanasının montajında dikkat edilecek en önemli nokta Termostatın zemine paralel olmasıdır, bu şekilde Termostat ortalıkta dolaşan hava dalgasının sıcaklığını en doğru şekilde algılar ve verilen tepki süresi sınırları içerisinde Vanayı açar veya kapatır. Dikey kesinlikle monte edilmemelidir, bu şekilde monte edilirse yerden yükselen hava dalgası Termostatı pas geçer, bu da Termostatın ortam sıcaklığını geç algılamasına sebep olur, böyle bir durumda Termostat Vanayı geç açar veya geç kapatır, bu şekildeki bir montajda düşlenilen konfor ve tasarruf oranları yakalanamaz.

TERMOSTATİK VANA AYRICALIKLARI

– Termostatik vanalar, konfor sıcaklığının sabit tutulmasını sağlayarak aşırı ısınmadan doğan enerji kayıplarını azaltır.
– Radyatör aşırı ısınmayacağı için toz yanması meydana gelmez, dolayısıyla perde ve duvarlarda islenme en aza inmiş olur.
– Merkezi sistem ile ısıtılan binalarda, her kat gerektiği kadar ısınacak, katlar arasındaki dengesiz ısı dağılımı önlenecektir.
– Her oda için farklı sıcaklık kontrolü yapılmasını sağlar.
– Dış etkenlerde meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak radyatörlere kumanda eder
– 5 Kademeli sıcaklık ayarı ile extra konfor sağlar
– 120 °C sıcaklığa dayanım
– 10 bar basınca kadar dayanım
– DN 15 & ½” bağlantı çapı
– Kolay montaj, kolay kullanım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN