+90 216 387 77 67

Sosyal Medyada Biz}

Soğutma Tesisatları

Soğutma Tesisatları

Bir soğutma sisteminin tasarımı büyük oranda seçilen soğutma maddesine bağlıdır. Farklı soğutma maddeleri farklı yoğunluklara sahiptir ve boru içinde farklı seviyelerde sürtünmeye yol açarlar. Bu nedenle, pompa seçiminde soğutma maddesi de hesaba katılmalıdır.

En sık kullanılan soğutma maddeleri tuzlu su ve glikollu sudur. Soğutma maddesi soğudukça borularda daha fazla sürtünmeye neden olacaktır. Pompanın boyutlandırılması sırasında bu durum dikkate alınmalıdır. Farklı soğutma maddeleri için gereken pompanın seçimi için gerekli bilgiler soğutma maddesi ile birlikte sunulmaktadır.

Soğutma sistemleri genellikle hibrit sistemlerdir. Soğutma sistemleri, buzlanma riskinin önlenmesi için genellikle, örneğin %30 gibi belirli bir asgari akışı gerektirmektedir. Vanalar kapandıkça, buharlaştırıcı boyunca diferansiyel basma yükü azalır. Bir kontrol cihazı bunu algılar ve minimum bir akışı temin etmek için bypass vanasını açarak soğuk besleme suyunu ılık dönüş suyuna karıştırır.

Soğutma işlemi, soğutma grupları tarafından yapılır. Soğutma gruplarının ana parçaları: soğutucu akışkan, kompresör, genleşme valfi, evaparatör ve kondenserdir. Soğutucu akışkan, bir ortamdaki ısıyı absorbe ederek diğer ortama taşır. Soğutucu akışkanın genel olarak aşağıdaki özelliklere sahip olması istenir.

  • Buharlaşma gizli ısısı yüksek , buharlaşma sıcaklığı oldukça düşük olmalıdır.
  • Kritik sıcaklığı ve basıncı yüksek olmalıdır.
  • Çevreyi kirletmemeli, ozon tabakasına zarar vermemelidir.
  • Kimyasal olarak aktif olmamalı, tesisat malzemeleri ve kullanılan yağ ile reaksiyona girmemeli, yağın özelliğini bozmamalıdır.
  • Kimyasal olarak ayrışmamalı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici olmamalıır.
  • Ucuz olmalıdır.
  • Kaçak olması durumunda kolay tesbit edilmesine imkan veren özelliği (koku, renk gibi) olmalıdır.
  • Özgül hacmi küçük, viskozitesi düşük olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN