+90 216 387 77 67

Sosyal Medyada Biz}

Bireysel Isıtma Sistemleri

Bireysel Isıtma Sistemleri

Bireysel Isıtma Sistemi

Konutlarda ısıtma ve sıcak su temini için ısı üretimi, dağıtımı ve tüketiminin aynı bağımsız bölüm içerisinde yapılmasına bireysel ısıtma denir.

Bireysel sistemler tek bir daireyi ısıtmak üzerine kurgulanmış sistemlerdir ve bunun en önemli dezavantajı bina içindeki diğer daireler sistemlerini kapattıklarında kendi dairenizi ısıtmak için daha fazla enerji harcamanız gerekmesidir.

Bireysel ısıtma cihazlarına örnek olarak kombiler, kat kaloriferleri, sobalar, şömineler, şofbenler ve termosifonlar verilebilir

Kombiler, mahal ısıtmasına ve sıcak su salamaya yönelik olarak kullanılırlar.

Kazan içerisinde istenilen sıcaklıkta ısıtılan tesisat suyu, bir pompa yardımıyla odalardaki radyatörlere gönderilir ve mahal ısıtması yapılır. Kat kaloriferleri bunun yanında ani su ısıtıcısı veya boyler yardımıyla sıcak su ihtiyacını da karşılayabilirler.

Sobalarla sadece mahal ısıtması yapılabilir. Tek bir mahale yerleştirildikleri için sadece bulundukları mahali ve eğer konutun mimarisi uygunsa diğer komşu odaları da dolaylı olarak ısıtabilirler; bu nedenle konforu sınırlıdır. Bacaya veya dış duvara yakınlık gibi yerleştirme kriterleri kısıtlayıcı olabilirler.

Doğalgaz şömineleri de salon v.s. gibi geniş alanların ısıtılmasında kullanılan mahal ısıtma alternatifleri arasında yer almaktadırlar. Dekoratiftirler ve termostatik kontrol sayesinde odayı istenen sıcaklıkta ısıtabilirler.

Bağımsız bölümlerde bireysel sıcak su temini için kullanılırlar. Şofbenler ani su ısıtıcılarıdır, termosifonlar ise depolamalı su ısıtıcılarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. Gökmen varol dedi ki:

  Yerden ısıtmada boru aralığı azaldıkça verim artmaktadır. Diyorsunuz bunu biraz daha açabilirmisiniz . 5 10 15 20 25 hangisi daha uygundur. Yani 5 -10 cm olunca dahamı az verim alınıyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Gökmen Bey Merhaba,
   Yerden ısıtmada boru aralıkları azaldıkça verimde artmaktadır. Yani ne kadar sık döşenirse borular o kadar verim elde edersiniz. Ortalama 1 dairede m2 ye 7 ila 8 m boru döşenmektedir. Aralık olarak 15 cm, cam kenarlarında 10 cm olarak düşünebilirsiniz. 5- 10 cm olunca daha çok boru döşeneceği içinde verim artacaktır.

   Adalya Mühendislik

BİR YORUM YAZIN